GreekChat.com Forums  

Go Back   GreekChat.com Forums > General Chat Topics > Chit Chat
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Chit Chat The Chit Chat forum is for discussions that do not fit into the forum topics listed below.

» GC Stats
Members: 331,929
Threads: 115,724
Posts: 2,208,006
Welcome to our newest member, samuelahvsz6477
» Online Users: 2,408
1 members and 2,407 guests
Titchou
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 10-11-2009, 01:44 PM
33girl 33girl is offline
Moderator
 
Join Date: Sep 2000
Location: Hotel Oceanview
Posts: 34,574
Be careful if you're buying salon brands of hair products at discount or drug stores though - they might be expired which means the ingredients won't work as they should, and not only that, sometimes the prices are actually HIGHER than at Ulta or your hair salon.

I won't comment on the "deals" at Walmart as I feel the ultimate price to the community is not worth the $1.17 you save on a bottle of ibuprofen.
__________________
It is all 33girl's fault. ~DrPhil
Reply With Quote
  #2  
Old 10-11-2009, 03:37 PM
texas*princess texas*princess is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Jul 2002
Location: ooooooh snap!
Posts: 11,156
If you regularly take vitamins, check out your local Walgreens. Often times they have a Buy One Get one Free deal on their store-branded vitamins which have the same exact stuff as the other branded ones
Reply With Quote
  #3  
Old 10-11-2009, 08:37 PM
christiangirl christiangirl is offline
GreekChat Member
 
Join Date: May 2005
Location: in the midst of a 90s playlist
Posts: 9,819
Quote:
Originally Posted by ThetaPrincess24 View Post
I started buying my shampoo and conditioners at walmart, rather than the salon or at Ulta/Sephora. That cut my shampoo/conditioner costs in half.
I started doing that, too. My shampoo/conditioner was about $5 cheaper there, but the generics are even cheaper than that. I get the feeling that the conditioner is a little watered down (the consistency is more runny) but it still works just the same so I guess I don't mind.
__________________
"We have letters. You have dreams." ~Senusret I

"My dreams have become letters." ~christiangirl
Reply With Quote
  #4  
Old 10-11-2009, 08:47 PM
KSUViolet06 KSUViolet06 is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 18,190
Here's a tip: Cook.

I know people who eat dinner out at least 3 nights per week and always complain about money. It's as if they don't know what that big thing in the kitchen with the 4 hot thingies on top is supposed to be used for.

They also think that just because you're dining in, it has to be boring or not taste as good. Not so. There are plenty of "budget gormet" cookbooks out there. You save money buying groceries and cooking, and you can even lose weight.

Also, PACK YOUR LUNCH for work.

Going to Fridays, Outback, etc. every now and then with co-workers is cool. But going every single day is going to cost. You'd be surprised how many people complain about money, yet spend at least $50-100 a week eating lunch. Pack it!

It doesn't have to be ham and cheese. Heck, you can buy a bunch of different things (yogurt, chips, pretels, ham and brie, etc). You'll probably save your waistline too.

__________________
"Remember that apathy has no place in our Sorority." - Kelly Jo Karnes, Pi

Lakers Nation.

Last edited by KSUViolet06; 10-11-2009 at 08:55 PM.
Reply With Quote
  #5  
Old 10-11-2009, 10:21 PM
AGDee AGDee is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Aug 2003
Location: Michigan
Posts: 15,854
I take leftovers from dinner for lunch almost every day. Since there are 3 in my family and most things come in packages of 4, there is always one leftover for my lunch the next day.
Reply With Quote
  #6  
Old 10-11-2009, 05:09 PM
ThetaPrincess24 ThetaPrincess24 is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: Kentucky
Posts: 5,724
Quote:
Originally Posted by 33girl View Post
Be careful if you're buying salon brands of hair products at discount or drug stores though - they might be expired which means the ingredients won't work as they should, and not only that, sometimes the prices are actually HIGHER than at Ulta or your hair salon.

I won't comment on the "deals" at Walmart as I feel the ultimate price to the community is not worth the $1.17 you save on a bottle of ibuprofen.
I would beware of "clearance" items at walmart. Often times they are not a clearance price. For example, earlier this week my husband and I were there buying stuff, and we saw a sonicare toothbrush/system marked clearance. Knowing this is around $130 bucks I decided to see what they were selling it for....original price" $136.95, sale price, $136....I'm sorry but 95 cents off is NOT clearance...
Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
10 little expenses that add up fast Professor Alpha Phi Alpha 21 11-20-2007 11:29 PM
Cutting RedRover Recruitment Stories 30 08-09-2007 02:56 PM
Frat House Energy Saving Tips? ISUmatt Chit Chat 14 03-30-2007 11:43 AM
cutting rules strawberrysismd Recruitment 32 09-29-2003 09:11 PM
Cutting heavily vs. not cutting at all... aephi alum Recruitment 14 09-29-2002 10:48 PM


All times are GMT -4. The time now is 10:50 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.