GreekChat.com Forums  

Go Back   GreekChat.com Forums > GLO Specific Forums > Alpha > Alpha Phi Alpha
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

» GC Stats
Members: 329,739
Threads: 115,667
Posts: 2,205,088
Welcome to our newest member, aellajunioro603
» Online Users: 1,879
0 members and 1,879 guests
No Members online
 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Old 10-16-2007, 03:21 PM
Professor Professor is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Jun 2000
Posts: 1,976
10 little expenses that add up fast

10 little expenses that add up fast

Do you wonder where your money goes, especially if you're not a big spender? It's surprisingly easy to blow thousands, a few dollars at a time.

By Bankrate.com

It's easy to fritter away money on little daily expenses. If you fall into these money traps, learn to avoid them and pocket the savings.

Coffee: According to the National Coffee Association, the average price for a cup of brewed coffee is $1.38. There are roughly 260 weekdays per year, so buying one coffee every weekday morning costs almost $360 per year.

Cigarettes: The Campaign for Tobacco-Free Kids reports that the average price for a pack of cigarettes in the United States is $4.54. Pack-a-day smokers fork out $1,650 a year. Weekend smoker? Buying a pack once a week adds up, too: $236.

Alcohol: Drink prices vary based on the location. But assuming an average of $5 per beer including tip, buying two beers per day adds up to $3,650 per year. Figure twice that for two mixed drinks a day at the local bar. That's not chump change.

Bottled water from convenience stores: A 20-ounce bottle of Aquafina bottled water costs about $1. One bottle of water per day costs $365 per year. It costs the environment plenty, too.

Manicures: The Day Spa Magazine Price Survey of 2004 found that the average cost of a manicure is $20.53. A weekly manicure sets you back about $1,068 per year.

Car washes: The average cost for a basic auto detailing package is $58, according to Costhelper.com. The tab for getting your car detailed every two months: $348 per year.

Weekday lunches out: $9 will generally cover a decent lunch most workdays. If you buy, rather than pack, a lunch five days a week for one year, you shell out about $2,340 a year.

Vending-machines snacks: The average vending machine snack costs $1. Buy a pack of cookies every afternoon at work and pay $260 per year.
Reply With Quote
 


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cooking help fast! Tom Earp Chit Chat 18 02-29-2004 02:29 PM
Need Advice Fast tunatartare Greek Life 10 09-16-2003 09:32 AM
Am i going too fast? alphaiota Sigma Kappa 24 08-08-2003 01:18 AM
fast hair help! confusedgrl83 Chit Chat 6 04-28-2002 12:20 AM
Fast Ab Belts Hollyg Alpha Kappa Alpha 16 02-21-2002 11:28 AM


All times are GMT -4. The time now is 03:41 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.