GreekChat.com Forums  

Go Back   GreekChat.com Forums > General Chat Topics > Chit Chat

Chit Chat The Chit Chat forum is for discussions that do not fit into the forum topics listed below.

» GC Stats
Members: 329,754
Threads: 115,670
Posts: 2,205,192
Welcome to our newest member, Robertkah
» Online Users: 9,281
2 members and 9,279 guests
KDKells, Robertkah
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 03-10-2005, 11:27 PM
navane navane is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Sep 2001
Location: San Diego, CA
Posts: 2,926
Cool jobs to have for whatever reason

I was just telling my boyfriend about this silly job I picked up yesterday and I was wondering if others knew of similar cool and/or fun jobs.

An employee over at my temp agency asked me to fill in for someone else for a "secret shopper" job. I had nothing better to do yesterday so I agreed to fill in.

This one day gig was for me to work as a Field Agent for Pepsi Co. My job was to go around my neighborhood and buy various Pepsi products off of a shopping list they gave me. I then had to record the codes printed on the products, label each one and then ship them on to Texas where they will be tested in the lab. HELLOOOOOO??? They PAID me to buy Pepsi! Those who know me can tell you that I drink Pepsi like it's going out of fashion. LOL

Get this:

- I got paid a wage to perform the work
- they paid me for gas milage
- they gave me $50 cash to actually make the purchases
- the UPS shipping labels and packing supplies were prepaid
- I got to keep whatever was left over


Here's the kicker, on my list, they'd ask for things like one 20oz bottle of Diet Pepsi, one 2L bottle of Orange Slice, one 2L bottle of Pepsi, etc. They'd also ask for 12oz cans of Pepsi, Wild Cherry Pepsi, etc. Since grocery stores don't sell single cans anymore, I was instructed to buy multipacks and get the can from there. However, each can has to have a different production code (bottling date). So, if they ask for three 12oz cans of Pepsi, I couldn't just buy a 6-pack and pull the three cans out. No, I have to buy three *different* six-packs! BUT WAIT! A 6-pack in Ralphs cost $2.98 while the 12-pack was on sale for $3.00. Guess which one I bought.

At they end of the day, *they paid me* to take home ELEVEN 12-packs of Pepsi and Diet Pepsi sans one can each. Tres cool! I guess the job is only a once a month deal; but then again, I just got several months' supply of free Pepsi for one day's work....

Anyone else ever do something equally interesting or "profitable"?

.....Kelly
__________________
GFB Z
Gamma Phi Beta

True and Constant
Reply With Quote
  #2  
Old 03-10-2005, 11:34 PM
honeychile's Avatar
honeychile honeychile is offline
Super Moderator
 
Join Date: Nov 2001
Location: Counting my blessings!
Posts: 31,421
Are you kidding me?! I just blocked this type of arrangement as spam!

Maybe I should at least give it a try?
__________________
~ *~"ADPi"~*~
Proud to be a Macon Magnolia
"He who is not busy being born is busy dying." Bob Dylan
Reply With Quote
  #3  
Old 03-11-2005, 12:10 AM
Dionysus Dionysus is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Mar 2002
Location: Trying to stay away form that APOrgy! :eek:
Posts: 8,071
Nothing out of the ordinary, but being a restaurant worker - as in host/ess, bartender, server, or manager. Not back in the kitchen though.

You're in a environment with co-workers that are friendly, extroverted, usually attractive, and in their 20's. There's almost always some kind of drama going on. The hours go fast (and they're usually short hours, like 3-6 hours per shift). There's constant interaction. You can observe the strangest and most interesting conversations from guests. Never a dull moment!
__________________
GreekChat.com - The Fraternity & Sorority Greek Chat Network

^^^

Can't you tell I'm a procrastinator?
Reply With Quote
  #4  
Old 03-11-2005, 12:43 AM
SOPi_Jawbreaker SOPi_Jawbreaker is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Conshohocken, PA
Posts: 1,149
Re: Cool jobs to have for whatever reason

Quote:
Originally posted by navane
BUT WAIT! A 6-pack in Ralphs cost $2.98 while the 12-pack was on sale for $3.00. Guess which one I bought.

At they end of the day, *they paid me* to take home ELEVEN 12-packs of Pepsi and Diet Pepsi sans one can each. Tres cool! I guess the job is only a once a month deal; but then again, I just got several months' supply of free Pepsi for one day's work....
Your story made me laugh. It was very cute. I was having kind of a crappy day, but reading that and laughing made me feel better. Hehe, thanks.
__________________
SOP

PSimissU
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT -4. The time now is 12:11 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.