Since I don't have a mat at home for my mat-portion of my pilates DVDs (I bought another one now besides the pilates for dummies DVD) I'm thinking about taking a Pilates class at the gym I go to. Its all mat-work & they provide the mat & the cost is $40 for one class a week for 8 weeks. I don't know how much classes usually cost so I can't decide if $40 is a good or bad deal!
|