View Single Post
  #2  
Old 09-11-2004, 08:06 PM
sugar and spice sugar and spice is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 4,575
Quote:
Originally posted by AGDee

I just did some figuring...

$7900 per student x 25 students per class= 197,500 per classroom.
Teacher's salary + benefits (usually add 19% of salary for benefits)= (average, based on Master's Degreed teachers in Michigan)=$75,000
If they are providing nothing but toilet paper and dry erase markers/erasers to a classroom, then they can't be spending more than $300 a year on supplies.

That leaves $122,200 per classroom per year x 20 classrooms per school = 2,444,000. And that leads to my questions.. where is this money going???? I'm just going to have to find out.
Well, beyond teachers, there are school board members, coaches, lunchladies and janitors to hire (to start with!). There's the physical body of the school to maintain and repair -- do have any idea how much it costs to heat a school building, for example? There's the textbooks (often much more expensive than you would expect), lab equipment, computers and software, gym equipment, art class supplies, and library books, to name only a few things.

Honestly, we all know our schools are underfunded, right? Why does this come as a surprise to so many of you?
Reply With Quote