So what if gas is $2 a gallon? Milk is $4 a gallon.

This bothers me infinitely more, as I loooove milk and other dairy.
"Finally, if you live in the suburbs, the party is over. Your lifestyle has been subsidized for a half century, and the inefficiency of the way that you live is about to bite you in the ass."
One of the better posts I've seen. Small town living is even more efficient than suburban living.