I've been doing my Pilates at home, but this thread finally motivated me to take the class at my gym today. I think that lady is crazy or possessed or something because that was one of the single most difficult workouts I have ever had. But, I know that it gets easier as your muscles get stronger and I can already feel my abs and thighs tightening up. I am going to stick with it and try to trim two inches off of my waistline.
Have you found Pilates to be more expensive than Tae-Bo? I got my three tapes from BJ's for $20. And, every time I go to Marshall's they always have Pilates tapes, balls, and mats and it never costs more than $12-15.
|