View Single Post
  #19  
Old 09-04-2012, 09:22 AM
AlphaFrog AlphaFrog is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Dec 2002
Location: The Ozdust Ballroom
Posts: 14,837
Quote:
Originally Posted by LaneSig View Post
PM_Mama and AlphaFrog-

$23 times 40 = $920 for a week's pay.

$920 times 4 = $3680 for the month.

$3680 times 67% (which is the average take home pay after taxes, insurance contribution, etc.) = $2465 for a month

$2465 times 12 = $29580 for a year's take home pay.

$29580 to buy groceries, gas, rent (or home mortgage if lucky), utilities, etc. Most people would have trouble making due on that as a single person. Now, add in a family. Even if your spouse is making a 2nd income, it's still going to be tough.
Even if your mortgage/rent was $1200/month (would be very middle class where I live), that still leaves you $1,200 for expenses. Can you live large on that? Obviously not, but you could live economically on that. Might mean no cable and no eating out. But no one owes you that stuff.

I know what I'm talking about, because my husband and I together don't make much more than $23/ hour since he had to take a huge cut in pay when the restaurant he was working for shut down. We luckily have a low mortgage payment, but we also put money in the savings account every month as well.
__________________
Facile remedium est ubertati; sterilia nullo labore vincuntur.
I think pearls are lovely, especially when you need something to clutch. ~ AzTheta
The Real World Can't Hear You ~ GC Troll

Last edited by AlphaFrog; 09-04-2012 at 09:25 AM.
Reply With Quote