View Single Post
  #6  
Old 07-11-2008, 06:28 PM
EE-BO EE-BO is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,352
Groceries have definitely gone up around here. I make most of my own food from scratch, and so that is where I have noticed the increases. I remember the numbers on some of the stuff I buy all the time just because of repetition and because I am accountant by training. The "used to be prices" are about 3 months ago except where noted.

A quart of skim milk is $2.28 now- was $1.99
Loaf of bread is $3.78- was $3.49
Small bag of granola (a week's worth) is $4.68- used to be $4.25 or thereabouts
Organic chicken breasts are $5.99/lb- used to be $4.99
Bag of noodles is $1.59, up from $1.29
Prime tenderloin is running $30-32 a pound- used to be $26.99 pretty consistently
8 oz cheddar cheese is $2.28- was $1.99 just like the milk
Fresh artichokes have been $3.49+ all season, last year they were $2.50 or so.
Honeydew and canteloupe have been $3.99 each most of the time- the offseason price
Tuna is 79 cents a can- up from 59-65 cents

Not affecting me much since I am solo, but I am sure large families are feeling the pinch. It is worst with anything heavy or fresh- items that would tend to have higher shipping costs due to weight or the need for quick/refrigerated delivery.

I don't buy much else these days- but I am not seeing much pricing pressure when I do. Beer is about the same as always, as is clothing. I just got some more workout gear and I think I paid $7-8 each for Russell workout shorts and T-shirts- which is actually less than I had expected.
Reply With Quote