View Single Post
  #1  
Old 07-11-2008, 03:59 PM
ree-Xi ree-Xi is offline
GreekChat Member
 
Join Date: Nov 2007
Location: State of Imagination
Posts: 3,400
How much is a...

In the spirit of the two gasoline threads, I thought it would be interesting to see how much other "staples" cost.

What are your staples, and what did they cost?

A gallon of milk: Skim milk, 3.49
A loaf of bread: 1.79
A dozen eggs: 2.59
Four lb of sugar: 3.99 (what happened to the 5 lb sacks?)
Yogurt, lowest price: 0.50 each
Apples: 3.99/lb
Fresh sliced store brand turkey breast: 7.99/lb (we only get 1/2 lb)
Fresh chicken breast: SCORE! 1.99/lb, so we bought 10 pounds
Cocoa Puffs 16.5 oz: 2.99 (my vice)
__________________

Reply With Quote