![]() |
Are we running out of cows?
not only did gas prices go up, but prices on milk did too :mad: i use to pay under $2 for a gallon of milk. depending on the brand, i saw one going for $3.25 and as high as $4.99. i wonder what would happen if i put milk in my gas tank?
|
Don't drink milk. Its not good for you. Problem solved.
|
lol. Try it and let us know LMAO.
No I actually went to the grocery store yesterday and I was amazed at a lot of the prices. I went home and told my hubby who swears they are that price but that I usually get things on sale, but I know for a fact prices werent that high. I can usually find a 2 liter of pepsi or coke, one of the two on sale for 99 cents or less for the week and stock up on a few. I went to the store and coke was 1.85 a 2 liter and pepsi was on sale, but dang 4 for 5 thats not on sale really. Lunch meat usually one brand is like on sale for 3.00 a pound or 4.00 (talking ham or turkey), cheapest this week was ham and it was 6.75 a pound with your stupid bonus card. I dont think I can stand all the prices of food going up so much. Im gonna starve myself pretty soon cause I wont be able to afford to eat either. Youll see me walking to work and not eating. |
Fine with me, I can do without milk. And it's true... milk isn't necessary for adults, and isn't very good for them. You can get your calcium from plenty of other things.
|
It's because of the mad cow scare in Canada last year. At least that was what was reported here a few weeks ago.
|
Quote:
I have a friends from a dairy family, and my relatives have one, and the price is affected by everything that goes into running a business. One that is directly realted to AznSAE's original post is one of gas prices. Gas is used to get the trucks to and from the dairy, to bring in feed, vet visits, all contributes to the price factor. And depending on where one lives, food may be taxed, which increases the overall price. Prices of milk have increased over all since January, and if you really want to see how in the US, the USDA does numbercrunching. When I lived in Alaska, in both Fairbanks and Anchorage, a gallon of milk was easily four dollars, and this was years ago. As for milk being healthy or not healthy, it varies from person to person. Obviously if one is lactose intolerant, milk is not a good choice for them. I think I've been out in the country a little too long... |
Quote:
I remember one of my Pi Phi sisters spent the the summer in the NWT (northwest Territoy) and she was telling us the cost of a loaf of bread was 4 dollars. Because food has to be shipped so far up north and that gets expensive they have to increase the cost of food. |
Quote:
-Rudey |
Quote:
|
Quote:
We had a lot of fun with a senior dinner for her students that were going away to college. We had an etiquette lesson with the tricky foods, like artichokes and lobster. There weren't any restaurants, so we inprovised. End the hijack! |
The Dept of Agriculture also decided to increase the minimum amount paid to dairy farmers.
I haven't really seen a big jump around here--it's still just under $3 for a gallon of store-brand skim. |
This is funny reading people's ideas on what leads to greater prices.
-Rudey --It's like throwing darts in the dark for most of you |
The demand for milk has been declining since 2000.
|
Quote:
I got a dirty look from the campus cows yesterday when I drove by, I think they knew I had one of their realtives for lunch :eek: Go Cyclones! |
Quote:
Robert's Dairy has a processing plant in Des Moines and another small one in Iowa City. It helps! I'm surprised the cattle back at the farm haven't staged a revolt yet. :) Which reminds me, I need to have my parents bring down some more meat the next time they visit, we're running low on ground beef. |
All times are GMT -4. The time now is 10:50 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.